W piątek, 3 kwietnia 2020 roku, odbyła się pionierska Konferencja Polskich Klubów Uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, konferencja odbyła się za pośrednictwem wideoczatu.
Studenci omawiali wyzwania stojące przed ich polskimi klubami, nawiązali kontakty z innymi studentami i odkryli nowe możliwości współpracy w „służbie” polskiej społeczności studenckiej na każdym uniwersytecie.
W konferencji zorganizowanej przez Biuro ds. Społecznych Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży, uczestniczyło ponad 40 przedstawicieli polskich klubów studenckich, działających przy uniwersytetach w ponad 12 stanach USA i Kanadzie, a reprezentujących:
DePaul University w Chicago, IL
Rutgers University w New Brunswick, NJ
Drexel University w Filadelfii, PA
New York University w Nowym Jorku, NY
University of California w Berkeley, CA
Yale University w New Haven, CT
Stony Brook University w Stony Brook, NY
University of Connecticut w Storrs, CT
Villanova University w Villanova, PA
University of Toronto w Toronto, Canada
Stanford University w Stanford, CA
Florida State University w Tallahassee, FL
Benedictine University w Chicago, IL
Cornell University w Ithaca, NY
Fordham University w Nowym Jorku, NY
McMaster University w Hamilton, Canada
University of Michigan w Ann Harbor, MI
Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point, NY
Podczas konferencji jednomyślnie postanowiono, że Polskie Stowarzyszenie Młodzieży będzie pełniło rolę oficjalnego stowarzyszenia polskich klubów uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz, że polskie kluby uniwersyteckie powinny ze sobą współpracować tak, aby otwarcie mówić o potrzebach młodzieży, wzajemnie sobie pomagać, wymieniać doświadczenia i w ten sposób w miarę możliwości nawiązywać kontakty z polonijną społecznością, tak aby partnerskie stosunki między polskimi klubami uniwersyteckimi lepiej służyły społeczności studenckiej. Między innymi, opracowano pomysł stworzenia wspólnego kalendarza wydarzeń, które są lub będą organizowane przez polskie kluby uniwersyteckie na terenie swojego działania. W ten sposób, kluby będą mogły korzystać ze stałej wymiany pomysłów, a także zachęcać społeczność studencką z innych uniwersytetów do uczestniczenia w lokalnych przedsięwzięciach.
Mamy nadzieję, że konferencja stanie się stałą częścią dorocznych wydarzeń dla studentów polskich i polskich klubów uniwersyteckich zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Młodzieży.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Młodzieży
© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.
Comentarios