top of page
News Cameraman

AKTUALNOŚCI

Nasza bieżąca działalność

  • Zdjęcie autoraPSM

Spotkanie młodzieży z opiekunem Misia Wojtka ppłk. prof. Wojciechem Narębskim

Zaktualizowano: 12 sie 2020

W dniu 8 lipca 2020 roku odbyło się wyjątkowe międzypokoleniowe spotkanie. Otóż , za pośrednictwem aplikacji wideokonferencyjnej "Zoom" młodzież i studenci zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz uczniowie szkół polonijnych zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce uczestniczyli w spotkaniu z ppłk. prof. Wojciechem Narębskim — opiekunem słynnego Misia Wojtka a jednocześnie jednym z ostatnich żyjących weteranów Bitwy o Monte Cassino.

Ppłk. prof. Wojciech Narębski po utworzeniu Polskich Sił Zbrojnych trafił jako kierowca ciężarówki do 2 Korpusu, z którym brał udział w kampanii włoskiej, w 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii znanej z tego, że w jej składzie osobowym znajdował się syryjski niedźwiedź, któremu dano na imię Wojtek. Historię niedźwiedzia służącego w armii gen. Władysława Andersa opowiadano na wielu kontynentach, czyli wszędzie tam, gdzie polscy żołnierze trafili po II wojnie światowej,  a więc w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii. Opowieści o Misiu Wojtku były tak niesamowite, że niewielu dawało wiarę autentyczności tej historii, przypisując jej autorom fantazję i bujną wyobraźnię. Trudno było sobie wyobrazić dwumetrowego niedźwiedzia, ważącego 250 kg, służącego w wojsku. A jednak… Niedźwiedź "Wojtek" stał się zaś nie tylko przyjacielem żołnierzy, ale i symbolem 22. Kompanii Transportowej. Jego postać z pociskiem artyleryjskim w łapach znalazła się na odznace kompanii, ponieważ w bitwie pod Monte Cassino pomagał żołnierzom nosić skrzynie z pociskami. Miś Wojtek mając formalny stopień szeregowego, przeszedł do legendy. Zmarł w 1963 r., w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu. Wystawiono mu pomnik w krakowskim parku Jordana, a nawet napisano o nim kilka książek i nakręcono filmy.

Jako naoczny świadek tej niezwykłej historii, Prof. Narębski regularnie uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach 2. Korpusu Zmechanizowanego w dzisiejszych czasach: od święta korpusu po spotkanie opłatkowe i wielkanocne. W 2009 roku w 65. rocznicę bitwy o Monte Casino był członkiem delegacji polskich kombatantów biorących udział w uroczystościach z tej okazji we Włoszech.  Najbardziej jednak pielęgnuje historię swojego pododdziału, czyli 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii.


Spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież z całego świata oraz osoby interesujące się historią, prowadzone było przez por. rez. Karola Cierpicę. Podczas spotkania ppłk. prof. Wojciech Narębski opowiedział uczestnikom o swoich wspomnieniach z czasów czynnego pełnienia służby wojskowej w korpusie i o misiu Wojtku, a w szczególności o wspólnych przygodach i wspólnej służbie z misiem Wojtkiem i odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania.


Między innymi prezes Stowarzyszenia skierował pytanie do por. rez. Karola Cierpicy: "Czy Pana zdaniem jeżeli byłby taki niedźwiedź u Państwa w kompanii, czy postrzeganie aktywnej służby wojskowej byłoby inne, czy nastroje żołnierzy byłyby odmienne, zauważając iż "niedźwiedź w kompanii na pewno dodawał dużej otuchy żołnierzom". Na pytanie por. rez. Karol Cierpica stwierdził, że takiej służby Panu Profesorowi zazdrości: "Ten optymizm, ten uśmiech na twarzy Pana Profesora w wieku 95 lat przekonuje mnie, że między innymi miś Wojtek na to wpłynął! Mając takiego kompana, towarzysza broni zapominało się o trudzie pocie i przelewanej krwi. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że siędzą sobie żołnierze, odpowczywają w namiotach po walce, a tu wpada Wojtek - niedźwiedź, oplątany damską bielizną. Myślę, że takich sytuacji mógłby Pan Profesor nam dużo przytoczyć. Takiej służby ja Panu Profesorowi trochę zazdroszę. Musiało być to niesamowite, a służba Pana Profesora była bardzo urozmaicona. Pan profesor nam opowiadał jak jedzie konwój wojskowy na plażę a na pace samochodu transportowego stoi niedźwiedź!– To my tak często robiliśmy, tylko żołnierze byli na zewnątrz pojazdów, aby pozdrawiać mieszkańców – a tutaj w tym przypadku był niedźwiedź. Musiało być to wyglądać naprawdę niesamowicie."


Na zakończenie spotkania Prezes Stowarzyszenia podziękował młodzieży, uczestnikom i Panu Profesorowi słowami: "Jest to obowiązkiek młodzieży, aby dbać o pamięć historyczną, żeby być wdzięcznym tym, którzy pomogli w tworzeniu naszej obecnej rzeczywistości – za wolność, za to wszystko czym możemy się cieszyć i jako Polacy i patrioci chwalić, zatem wszystkim Państwu dziękuję i za czynną służbę i za byłą służbę. Uczestnikom naszego spotkania dziękuję za chęć krzewienia pamięci, celebrowania naszej tradycji i oczywiście najserdeczniejsze, głębokie, szczere podziękowania kieruję w stronę Pana ppłk. prof. Wojciecha Narębskiego za poświęcenie czasu i przedstawienie nam naprawdę unikatowej, wyjątkowej i prawdopodobnie jedynej takiej w życiu możliwości poznania żywej historii, nie tej jak ona jest opisywana, ale tej z bezpośrednich Pana Profesora doświadczeń."


W zapytaniu jakie przesłanie Pan Profesor chciałby skierować do młodzieży, ppłk. prof. Wojciech Narębski powiedział:

"Dla mnie zawsze wzorem jest królewna Śnieżka i krasnoludki, właśnie ta słynna bajka Walta Disneya. Tam królewna Śnieżka jak ucieka przez las przed złą macochą, która chce ją otruć, śpiewa piosenkę "With a song and a smile". Uśmiechajcie się – to jest mój apel. Ja całe życie starałem się żyć z uśmiechem i póki mogłem śpiewać to również z piosenką. Dzielcie się uśmiechem i radością."

Na pożegnanie ppłk. prof. Narębski stwierdził:

"Kochani bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania. Pomimo dzielacej nas odległości byliśmy razem i bądźmy razem zawsze jako przyjaciele."

Nagranie ze spotkania zostanie udostępnione w późniejszym terminie.


Współorganizatorem wydarzenia była Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Spotkanie odbyło się także w ramach cyklu spotkań "Weteranów Dwóch Pokoleń z Młodzieżą Szkolną" realizowanego w zakresie programu rozwoju i wzmocnienia Stowarzyszenia SE Sursum Corda - Międzypokoleniowy Inkubator więzi Społecznych, który finansowany jest z środków otrzymanych z NIW - CRSO w ramach Programu Organizacji Obywatelskich na lata 2018- 2030.

 

Polskie Stowarzyszenie Młodzieży © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.

240 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Unknown member
Oct 08, 2021

Loved readiing this thanks

Like
bottom of page