top of page
News Cameraman

AKTUALNOŚCI

Nasza bieżąca działalność

  • Zdjęcie autoraPSM

Spotkanie z por. rez. Karolem Cierpicą

Zaktualizowano: 12 sie 2020

W dniu 11 czerwca 2020 roku odbyło się spotkanie młodzieży z por. rez. Karolem Cierpicą — żołnierzem polskim, uczestnikiem wielu misji wojskowych, odznaczonym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, któremu życie w Afganistanie uratował amerykański sierżant Michael Ollis.

Podczas spotkania uczestnicy poznali historię por. rez. Karola Cierpicy który w sierpniu 2013 roku cudem uniknął śmierci podczas ataku talibów na polsko-amerykańską bazę Ghazni w Afganistanie. Terroryści wdarli się do bazy po eksplozji spowodowanej przez napastnika-samobójcę. W trakcie walk rannych zostało 10 Polaków, jeden z nich zmarł po kilku dniach w szpitalu. Zginęło też siedmiu afgańskich żołnierzy i policjantów, którzy odpierali atak. Ucierpieli również cywile – siedem osób zginęło, a ok. 50 trafiło do szpitala. Por. rez. Karol Cierpica oraz sierż. Michael Ollis powstrzymali terrorystów-samobójców przed zdetonowaniem ładunków przy schronach, w których ukrywali się ludzie i zostali uznani bohaterami. Dzięki ich szybkiej reakcji, odwadze oraz dzielnej postawie życie wielu ludzi zostało ocalone. Jednak sierż. Ollis zapłacił za to najwyższą cenę. W wieku 24 lat zginął na miejscu, osłaniając por. rez. Karola Cierpicę własnym ciałem przed zamachowcem i ratując mu życie.


Por. rez. Karol Cierpica opowiedział także o swojej służbie wojskowej i odpowiedział na liczne pytania uczestników, dotyczących tego, jak swoje doświadczenia wspomina.


Współorganizatorem wydarzenia była Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Spotkanie odbyło się także w ramach cyklu spotkań "Weteranów Dwóch Pokoleń z Młodzieżą Szkolną" realizowanego w zakresie programu rozwoju i wzmocnienia Stowarzyszenia SE Sursum Corda - Międzypokoleniowy Inkubator więzi Społecznych, który finansowany jest z środków otrzymanych z NIW - CRSO w ramach Programu Organizacji Obywatelskich na lata 2018- 2030.

Spotkanie transmitowane było na żywo dzięki uprzejmości Radio RAMPA.

 

Źródła: Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, Archiwum prywatne por. rez. Karola Cierpicy

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.

60 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page