top of page
News Cameraman

AKTUALNOŚCI

Nasza bieżąca działalność

  • Zdjęcie autoraPSM

[FILM & ZDJĘCIA] Bal Młodzieży 2024

Zaktualizowano: 7 lut

Na tegoroczny Bal Młodzieży organizowany przez Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży przyjechali studenci i sympatycy z aż sześciu stanów. W tym roku PSM świętuje 5-lecie działalności i rusza z programem stypendialnym im. Eugenii Aniśko.

Zdjęcia poniżej.Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Floryda i Massachusetts – to stany, w których Polskie Stowarzyszenie Młodzieży (PSM) ma swoich członków i sympatyków. Przedstawiciele klubów studenckich działających na uczelniach w tych stanach, od Rutgers poprzez University of Pittsburg, St. Johns University, Columbię po Yale wzięli udział w tegorocznym Balu Młodzieży. “Wśród nas są studenci, absolwenci jak również uczniowie Polskich Szkół Dokształcających” – mówi Jakub Staniewski, prezes PSM, które powstało w 2019 r. i w tym roku świętuje 5-lecie działalności. Dodaje, że PSM jest federacją zrzeszającą polskie kluby studenckie na uczelniach w USA i Kanadzie.


Podczas balu Jakub Staniewski ogłosił, że PSM rusza z programem stypendialnym im. Eugenii Aniśko – działaczki polonijnej, założycielki i wieloletniej dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej w Clark, NJ, która była najprężniejszą szkołą na Wschodnim Wybrzeżu. “Nasza organizacja składa się z młodzieży i istnieje dla młodzieży. Jej celem jest wspieranie najambitniejszych wśród młodzieży polskiej mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Tych, którzy mają potencjał zmieniania świata. Chcemy inwestować w ten potencjał drzemiący w młodych” – powiedział w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Staniewski. Fundusz stypendialny zasilą dochody z pierwszych trzech Bali Młodzieży, nabór wniosków na tegoroczny progam zostanie ogłoszony wiosną, a stypendium rozstrzygnięte w połowie roku.


Konsul Generalny Adrian Kubicki objął wydarzenie patronatem honorowym.

Oprócz stypendium, stowarzyszenie szykuje w tym roku szereg innych programów i wydarzeń. “Wsłuchaliśmy się w sugestie młodzieży, która chętna jest do integrowania się i realizujemy je” – powiedział Jakub Staniewski, zapowiadając wyjazdy narciarskie oraz spotkanie networkingowe w Konsulacie Generalnym RP, jak również dyskotekę walentynkową w Centrum Polsko-Słowiańskim. “Powraca tradycja dyskotek dla studentów i młodzieży. One odgrywają ważną rolę integracyjną w naszym środowisku. Umożliwiają kontakt z nowym młodymi ludźmi, których możemy potem zachęcić do angażowania się w wydarzenia polonijne innych organizacji i integrowania w szerszym polonijnym środowisku” – mówi prezes PSM.

 

Polskie Stowarzyszenie Młodzieży istnieje od 5 lat. W ciągu tego niedługiego czasu liczba członków tej organizacji urosła do ponad trzech tysięcy. “Członkiem PSM może być każdy, ale nasze programy skierowane są do osób w wieku od 15 do 30 roku życia. Nie trzeba być Polakiem, aby uczestniczyć w naszych wydarzeniach” – mówi prezes PSM. Większość członków PSM to obecni uczniowie szkół polonijnych, studenci i absolwenci amerykańskich i kanadyjskich uczelni. “Absolwenci stają się mentorami młodszych członków stowarzyszenia” – mówi Staniewski, który sam w tym roku obchodzi 10-lecie działalności polonijnej. 

Tegoroczny Bal Młodzieży odbył się w Da Mikele Illagio w Nowym Jorku, a jego głównym sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Był trzecim organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, ale 22. w tradycji Bali Studenta/Bali Stypendysty zapoczątkowanej w 1997 r. przez działającą wówczas Organizację Studentów Polskich (PSO), która w 2021 roku po 30 latach działalności została przejęta przez i połączona z Polskim Stowarzyszeniem Młodzieży. 

 

N Balu Młodzieży wystąpił też Polish-American Folk Dance Company.

Pierwszy bal z serii Bali Młodzieży odbył się dwa lata temu i zgromadził 200 osób. Kolejny przyciągnął 300 osób, a na tegorocznym bawiło się już 400 osób. Każdy z balów ma swój motyw przewodni, np. Wielki Gatsby, albo jak tegoroczny: Zaczarowany Ogród.

 

“Podczas wystąpień na konferencjach w Polsce pytano mnie o zdradzenia tajemnicy osiągania sukcesu. Tłumaczyłem, że niektórzy za sukces uważają umiejętność zmiany świata. Jednak nie chodzi o cały świat. Zmiana świata jednej osoby to niesamowity sukces, więc pamiętajmy, aby inspirować się nawzajem, poznawać i budować siłę i przyszłość polskiej społeczności” – powiedział Jakub Staniewski podczas balu.

 

Na Balu przemówił Prezes PZPN, Cezary Kulesza.

Bal Młodzieży objęty został patronatem Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, który na balu pogratulował młodzieży działalności, podkreślając jak ważne jest utożsamianie się ze środowiskiem polonijnym i przyznawania do polskich korzeni. 


Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka wyraziła uznanie dla członków klubów studenckich, że dbają o kultywowanie znajomości języka polskiego. Natomiast Piotr Praszkowicz, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2024 zaprosił młodzież na Paradę Pułaskiego, przypominając, że co roku ponad 200 członków PSM maszeruje Piątą Aleją. Wśród gości specjalnych balu był też prezes PZPN Cezary Kulesza oraz Prezes Centrum Polsko Słowiańskiego Marian Żak wraz z małżonką. 

Źródło: Aleksandra Słabisz / Nowy Dziennik