top of page
News Cameraman

AKTUALNOŚCI

Nasza bieżąca działalność

  • Zdjęcie autoraPSM

Bal Młodzieży 2022

W sobotę 15 stycznia, w sali bankietowej Il Villagio w Carlstadt, NJ odbył się Bal Młodzieży. Ciesząc się dużą popularnością wsród młodzieży i studentów gościli na nim również przedstawiciele organizacji polonijnych oraz instytucji. W balu brało udział około 210 osób. Wsród zaproszonych gości byli wice-konsul Stanisław Starnawski, prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego Marian Żak oraz skarbnik PSC Zbigniew Solarz, prezes Pulaski Association of Business & Professional Men Grzegorz Fryc, oraz pięściarz wagi ciężkiej Adam Kownacki.

Dla uczestników balu zorganizowano loterię z atrakcyjnymi nagrodami, w tym sprzęt elektroniczny i bilet lotniczy do Polski ufundowany przez PLL LOT. Sponsorem oficjalnym balu była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Tematem tegorocznego wydarzenia był film „The Great Gatsby” i lata dwudzieste. Uczestnicy mogli liczyć na dobra zabawę, uroczystą kolację, a także loterię z atrakcyjnymi nagrodami.

W pierwszej kolejności obyła się część oficjalna balu prowadzona w języku polskim przez Bartka Szymańskiego, Wiceprezesa ds. Administracyjnych, oraz w języku angielskim przez Natalię Turkiewicz, Wiceprezesa ds. Społecznych. Po odśpiewaniu hymnów narodowych przez Julię Skubisz, prowadzący zaznaczyli iż Bal Młodzieży 2022 jest kontynuacją Balu Stypendysty, który po raz ostatni odbył się w 2018 roku, zaznaczając przy tym rocznicę 30. lecia założenia Organizacji Studentów Polskich. Zwracając się do uczestników Balu podczas przemówienia Jakub Staniewski opowiedział o działalności Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży i podkreślił: “Zależy nam na tym, żebyście wy, jako młoda Polonia byli nie tylko godnymi przedstawicielami Polski za granicą, ale żebyście również mieli szansę rozwijać swoje talenty tutaj za granicą”. Przemawiał również wice-konsul Stanisław Starnawski odczytując dwa listy przesłane z okazji balu. Pierwszy przez wicekonsula odczytany list był od Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy pisząc w imieniu Pani Prezydentowej, Agaty Kornhauser-Dudy – drugi natomiast od Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, który objął wydarzenie patronatem honorowym. W liście do młodzieży Konsul Generalny opisał znaczenie tego rodzaju wydarzeń względem kultywowania za granicą dziedzictwa narodowego: “Państwa inicjatywa wzmacnia więzy z Polską, pomagający młodym ludziom odkrywać ich narodową tożsamość, ale również lepszymi ludźmi, zaangażowanymi społecznie i otwartymi na potrzeby innych”. Ostatnim mówcą części oficjalnej był Grzegorz Fryc, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men, który przybliżył działalność jego organizacji zrzeszającej polonijnych biznesmenów, zachęcając do udziału w konkursie stypendialnym. W swoim przemówieniu również podziękował za wsparcie Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży poprzez organizowanie wolontariuszy w akcji #PolishAmericanVote. Odnosząc się do wkładu Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży w sukces inicjatywy podkreślił: “To najlepiej pokazuje, że jesteście poważni i gotowi do działania, oraz że chcecie poświęcać soją energię dla Polski i dobrobytu Polonii”.


Po przemówieniach prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży wręczył wyróżnienia wolontariuszom byłym i obecnym, którzy na co dzień przyczyniają się do aktywnej działalności organizacji. Członkostwo honorowe otrzymał Adam Kownacki. Konkluzją części oficjalnej było odśpiewanie przez Olivię Bąk, piosenki “Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar.


Z okazji Balu Młodzieży oraz 30. lecia Organizacji Studentów Polskich przedstawiciele wielu organizacji oraz instytucji przesłało pisma gratulacyjne. W dodatku do listów przekazanych na ręce prezesa Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży od sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego i Konsula Generalnego RP Adriana Kubickiego przesłane z okazji balu zostały również listy od: ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego, ambasadora RP przy ONZ Krzysztofa Szczerskiego, biskupa Witolda Mroziewskiego, burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa, radnego Nowego Jorku Roberta Holdena, prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT Rafała Milczarskiego, zarządu Centrum Polsko-Słowiańskiego, oraz prezesa Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Doroty Andraki. Listy, dostępne na stronie Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży zawierały wyrazy uznania dla organizatorów balu, a także podkreślały rolę organizacji w wzmacnianiu znaczenia Polonii za granicą. W wywiadzie z Nowym Dziennikiem prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży zaznaczył: “Bardzo cieszymy się ze wsparcia ze strony licznych organizacji polonijnych i rządowych, gdyż bez tego nasze działania w ogóle nie miałyby miejsca. Młodzież jest w pewnym stopniu ograniczona w ramach tego co może sama zrobić, mimo że ma ogromne pokłady drzemiącej w niej energii, pomysłów i inicjatyw, które jednak przy wsparciu i sponsoringu różnych organizacji i instytucji może realizować” dodając iż w ramach współpracy z innymi organizacjami młodzież może zasilić szeregi licznych instytucji polonijnych. Chęć współpracy z młodzieżą podkreślił również w wywiadzie z reporterem Nowego Dziennika Marian Żak, prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego: “Bardzo się cieszę, że studenci wznowili swoją działalność, że spotykają się na różnych imprezach począwszy od wspólnych wyjazdów np. na narty, a na dzisiejszym balu kończąc. Przyszedłem tu z wielką przyjemnością by zobaczyć jak to wygląda i jestem pod wielkim wrażeniem. Liczę na owocną współpracę Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży z Centrum Polsko-Słowiańskim bo od dawna chciałem wprowadzić młodych ludzi do naszej organizacji”.


Wspaniałą wielogodzinną zabawę zapewnił DJ Kamil oraz wspierający go prezenterzy dyskotekowi. Tematem balu były lata 20. XX wieku w nawiązaniu do sytuacji jaka miała miejsce sto lat temu. “Podczas naszych spotkań i dyskusji doszliśmy do wniosku, że lata 20. są najlepszym i najbardziej odpowiednim tematem gdyż jesteśmy – miejmy nadzieję – przy końcu pandemii, która nas dotknęła dwa lata temu. Właśnie lata 20. ubiegłego wieku charakteryzowały się wielkim imprezowaniem, ponieważ wtedy dobiegła końca epidemia związana z grypą hiszpańską. Myślę, że obecnie przeżywamy podobną sytuację jaka była sto lat temu i dlatego chcielibyśmy w podobny sposób pożegnać pandemię” wyjaśnił w rozmowie z Nowym Dziennikiem Jakub Staniewski.


Uczestnicy balu nie kryli swojego podziwu i uznania dla organizatorów wyrażając wyraźną chęć uczestnictwa w kolejnej edycji tej imprezy oraz innych przedsięwzięciach organizowanych Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na zakończenie Balu Młodzieży uczestnicy mieli możliwość udziału w loterii z atrakcyjnymi nagrodami, w tym sprzęt elektroniczny Apple oraz dwa bilety lotnicze do Polski ufundowane przez sponsora balu Polskich Lini Lotniczych LOT.


Skąd pomysł na Bal Młodzieży? Zwany czasami Balem Studenta, Bal Stypendysty stanowił stałą część w kalendarzu Polonii od 1991 roku, organizowany dorocznie przez ponad 18 lat. Gospodarzem Balu Stypendysty była Organizacja Studentów Polskich, która aktywnie działała w Polonii na rzecz studentów od 1991 roku.


W 2014 roku Organizacja Studentów Polskich zawiesiła swoją aktywność, a jej ostatnim Prezesem była Monika Dziewa. Po niemal siedmiu latach nieaktywności, Organizacja Studentów Polskich połączyła siły z nowo-powołanym Polskim Stowarzyszeniem Młodzieży (PSM) w 2021 roku powołując założyciela PSM Jakuba Staniewskiego na kolejnego jej prezesa. Zważywszy na owe połączenie sił, zarząd Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży postanowił na szybkie wkomponowanie inicjatyw PSO do kalendarza wydarzeń młodzieży w tym też, inicjatywę organizowania Balu Studenta/Stypendysty. Polskie Stowarzyszenie Młodzieży oficjalnie kontynuuje dziedzictwo Organizacji Studentów Polskich jako jej spadkobierca, a dzięki połączeniu sił dwóch organizacji 30-letnie dziedzictwo Organizacji Studentów Polskich ma szansę na przetrwanie. Bal Młodzieży jest kontynuacją tradycji rozpoczętej właśnie przez Organizacją Studentów Polskich w 1997 roku, która przez ponad 20 lat dorocznie zorganizowała Bal Stypendysty i zgromadziła ponad 200 ambitnych młodych osób.


Założone przez Jakuba Staniewskiego w 2019 roku Polskie Stowarzyszenie Młodzieży zalicza do swoich przedsięwzięć m.in.: “Bohaterowie Dwóch Pokoleń” (we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających), podczas których młodzież miała szansę na wirtualne spotkania z weteranami polskimi; warsztaty “Finance101” (we współpracy z PSFCU, a prowadzone przez Panią Dorotę Ciszewską) dzięki którym młodzież poznała sposoby zarządzania swoimi finansami; warsztaty “Młodzi Wśród Sztuki”, dzięki którym młodzież odkryła swoje talenty malarskie tworząc zachwycające obrazy pod okiem instruktora Angeliki Mojsy, oraz wiele innych. W 2020 roku, Polskie Stowarzyszenie Młodzieży zorganizowało I Konferencję Polskich Klubów Uniwersyteckich podczas której uznano organizację jako oficjalne zrzeszenie ponad 30 polonijnych klubów studenckich funkcjonujących w USA i Kanadzie. Do bogatego zakresu działalności i oferty programowej oferowanej młodzieży i studentom Polskie Stowarzyszenie Młodzieży zalicza również liczne wyjazdy narciarskie, hikingowe, oraz spływy tratwami, dzięki którym młodzi ludzi uczestniczą w aktywnych formach wypoczynku na otwartym powietrzu. Wielu z ww. programów wspiera finansowo Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa, a w zamian podkreśla swoją obecność w środowisku młodzieży, studentów i absolwentów.


Bal Młodzieży 2022 służy jako wspaniały wstęp do roku pełnego interesujących przedsięwzięć organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, do współpracy nad którymi stowarzyszenie serdecznie zaprasza.


 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Młodzieży

© Wszystkie prawa zastrzeżone

121 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page