top of page
News Cameraman

AKTUALNOŚCI

Nasza bieżąca działalność

  • Zdjęcie autoraPSM

Ministerstwo Spraw Zagranicznych otwiera drzwi na współpracę ze studentami

Podczas wizyty w Nowym Jorku Szef Służby Zagranicznej spotkał się w Konsulacie Generalnym z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz klubów studenckich działających przy amerykańskich uniwersytetach. Rozmawiał z młodzieżą o aplikacji dyplomatyczno-konsularnej i programach realizowanych przez Akademię Dyplomatyczną MSZ oraz innych możliwościach pracy w polskiej służbie zagranicznej i Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, jak też organizacjach i instytucjach międzynarodowych.

W spotkaniu młodzież/studentów reprezentowali przedstawiciele zarządu Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży z prezesem Jakubem Staniewskim i dyrektorem ds. programów Natalią Ostapowicz na czele, oraz przedstawiciele polonijnego środowiska studenckiego z uczelni: Yale University (Julia Wojtkowski), Rutgers University (Veronica Tęcza, Anna Gutowska, Patryk Podgórny), Fordham University (Robert Cydzik), New York University (Zuzanna Skolimowska), Baruch College (Piotr Kadzielawski). Udział wzięli również Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Konsul RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura, praktykant KGRP Nicole Nowak-Trojanowska, oraz asystent szefa służby zagranicznej Agata Supińska.

Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki opowiedział młodzieży o pracy w dyplomacji, jakiej roli może spodziewać się młodzież, w jaki sposób można zostać konsulem i z czym wiąże się praca w placówce zagranicznej RP. Podczas spotkania młodzież odkryła, że praca w dyplomacji to nie tylko wydawanie paszportów i sprawy urzędowe. Dostępne są stanowiska dla osób, które ukończyły różnorodne kierunki: od informatyki po księgowość i ekonomię. Szef Służby Zagranicznej zachęcił studentów do rozważenia bogatej oferty możliwości dostępnych młodzieży w konsulatach, ambasadach i ONZ. Uczestnicy spotkania usłyszeli również o stypendiach dostępnych studentom (takich jak np. te oferowane przez Narodową Akcję Wymiany Akademickiej – NAWA). Studenci zostali zaproszeni do współpracy z Polską w zakresie rozwoju swojej kariery, a także udzielania się w organizacjach polonijnych.


W podsumowaniu Konsul Generalny Adrian Kubicki stwierdził, że praca w dyplomacji nie koniecznie musi się zawsze wiązać ze żmudną pracą w biurze (lub w przypadku stażysty/praktykanta biegania po kawę konsulowi), lecz umożliwia osobom w nią zaangażowanym w stopniowe przyczynianie się do pozytywnych zmian w otaczającym ich społeczeństwie oraz możliwość rozwoju własnych umiejętności, poznawania nowych osób i udzielaniu się w ciekawych inicjatywach. Podkreślił otwartość Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku co do współpracy z młodymi ludźmi i zaprosił polskie kluby studenckie do angażowania Konsulatu Generalnego w swoje przedsięwzięcia tłumacząc rolę patronatu honorowego lub obecności konsula na wydarzeniach.


Spotkanie skończyło się wspólnym zdjęciem oraz deklaracją od przedstawicieli klubów studenckich o rozpowszechnieniu informacji przekazanych przez ministra wsród szerszego gremium studentów przy okazji następnych spotkań klubów.


Praca w dyplomacji jest korzystna nie tylko dlatego, że można wzbogacić swoje resume, lecz również pozwala na odkrywanie swoich umiejętności, dzielenie się swoimi talentami z innymi, oraz, w przypadku osób urodzonych poza granicami Polski pozwala na bliże poznanie swojej Ojczyzny, Często przyczynia się to do chęci ewentualnego powrotu do Polski. Jest to wspaniała możliwość na reprezentowanie Polski poza granicami kraju i bycie prawdziwym ambasadorem polskości. Zachęcamy wszystkich do rozważenia praktyk i ewentualnej pracy zawodowej w Konsulacie Generalnym, lokalnej placówce zagranicznej RP, lub Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zawsze mówimy, że to właśnie młodzież jest przyszłością świata i narodu – otóż poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat tego, jak przełożyć to na rzeczywistość.

 

Szczegółowe informacje dotyczące praktyk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dostępne są na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/praktyki-wolontariat-i-staz. W przypadku osób zainteresowanych praktykami/wolontariatem w poszczególnych placówka zagranicznych (w konsulacie lub ambasadzie) polecamy bezpośredni kontakt z przedstawicielami poszczególnych placówek zagranicznych. Any sprawdzić pełną listę placówek zagranicznych kliknij tutaj.

 
 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, Media społecznościowe Szefa Służby Zagranicznej Arkadego Rzegockiego, Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

172 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page