top of page
News Cameraman

AKTUALNOŚCI

Nasza bieżąca działalność

  • Zdjęcie autoraPSM

Poznaj młodych Polaków, którzy otrzymali statuetkę "Wybitny Polak"

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość wręczania nagród "Wybitny Polak". Wsród laureatów znaleźli się także młodzi Polacy. Nagroda "Wybitny Polak” jest najbardziej prestiżową nagrodą pozarządową przyznawaną Polakom mieszkającym poza granicami Polski. Konkurs organizowany jest przez Fundację "Teraz Polska". Kim są młodzi Polacy, którzy otrzymali nagrodę?

 
Daniel Kurzyna Szef Sztabu Radnego Miasta Nowy Jork

Daniel Kurzyna jest specjalistą ds. administracji i komunikacji. Jest pierwszym w historii polskojęzycznym szefem sztabu w rządzie miasta Nowy Jork, gdzie pełni to stanowisko dla radnego Nowego Jorku Roberta Holdena. Jako szef sztabu odpowiada za wszystkie bieżące działania biura radnego, w tym przygotowywanie projektów aktów prawnych oraz doradztwo w sprawach komunikacji i zarządzania. Wcześniej pełnił funkcję członka personelu Izby Reprezentantów w Kongresie Stanów Zjednoczonych.


Podczas swojej kadencji w Radzie Miasta Nowy Jork kierował zarzutem uchwalenia kilku aktów prawnych na rzecz Polonii w Nowym Jorku. Walnie przyczynił się również do zorganizowania pierwszej w historii Nocy Dziedzictwa Polskiego w historycznym nowojorskim ratuszu.


Daniel ukończył studia magisterskie w zakresie stosunków międzynarodowych ze specjalizacją w zakresie rusycystyki i slawistyki na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Na NYU Daniel był redaktorem i współpracownikiem Journals Economics-Review Journal i Journal of Political Inquiry. Pełnił również funkcję profesjonalnego przewodniczącego NYU International Relations and Politics Association. Członek Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Pulaski Association of Business & Professional Men.


Nieobecny na uroczystości z powodu choroby, wydał niniejszy komunikat:

"To wielki zaszczyt otrzymać nagrodę „Wybitny Polak” przyznawaną przez Fundację "Teraz Polska”. Jako pierwszy w historii polskojęzyczny szef sztabu w rządzie Nowego Jorku i Amerykanin polskiego pochodzenia głęboko zaangażowany w Polonię, jestem dumny ze swojego dziedzictwa. Dziękuję Fundacji "Teraz Polska", konsulowi generalnemu RP w Nowym Jorku Adrianowi Kubickiemu, przewodniczącemu nowojorskiej kapituły nagrody Grzegorzowi Frycowi oraz wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę.”​​​​​​

 
Paweł Wierzbicki Adwokat, członek zarządu Pulaski Association of Business & Professional Men

Paweł P. Wierzbicki jest adwokatem procesowym związanym z kancelarią Block O'Toole & Murphy, LLP. Paweł jest pierwszym prawnikiem polskiego pochodzenia, który dołączył do tej prestiżowej nowojorskiej kancelarii prawnej.


Paweł jest obywatelem USA urodzonym w Chicago i wychowanym w Polsce, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Warszawskim w 2014 roku. Następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Florydy w Fredric G. Levin College of Law, gdzie zdobył dodatkowe stopnie akademicki w dziedzinie prawa. Podczas studiów w Levin College of Law Paweł otrzymał od Dziekana Nagrodę Książkową za uzyskanie najwyższej oceny z egzaminu deliktowego (prawo o obrażeniach ciała). Otrzymał również Stypendium Pułaskiego dla Studiów Zaawansowanych (od American Council for Polish Culture) w uznaniu za wybitne osiągnięcia naukowe i wsparcie dla Polonii Amerykańskiej. Jest osobą dumną ze swojego polskiego pochodzenia.


Otrzymując nagrodę Paweł podkreślił, że nagroda jest dla niego wielkim wyróżnieniem, które motywuje go do jeszcze cięższej pracy na rzecz Polonii. Uważa tę nagrodę nie tylko za uznanie obecnych i przeszłych osiągnięć, ale przede wszystkim jako ogromną odpowiedzialność. Podkreślił, że most pokoleniowy między młodszym i starszym pokoleniem profesjonalistów i biznesmenów polskiego pochodzenia prowadzi do zacieśniania więzi w społeczności polsko-amerykańskiej.

 
Bartek Szymański Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży, działacz polonijny, aktor

Bartek Szymański to polsko-amerykański aktor i młody działacz polonijny, urodzony i wychowany w Connecticut, USA. Swoją polską edukację rozpoczął w wieku 6 lat, w Polskiej Sobotniej Szkole w Stamford, CT, do której uczęszczał przez 9 lat. Tam, dzięki zaangażowaniu i pomocy ze strony nauczycieli, odkrył swój talent aktorski, chętnie wygłaszając monologi i recytując wierszyki. W szkole średniej Bartek odkrył w sobie cechy przywódcze. Bardzo szybko przyswajał wiedzę przydatną do sprawowania władzy, czego efektem była wygrana w szkolnych wyborach do samorządu studenckiego nieprzerwanie przez cztery lat. W 2017 roku Bartek został członkiem Komitetu Parady Pułaskiego, gdzie został wybrany na stanowisko sekretarza korespondencyjnego. Przyjmując stanowisko, Bartek zobowiązał się do aktywnego angażowania młodych ludzi w pracę na rzecz Parady Pułaskiego. Jest najmłodszym członkiem komitetu organizacyjnego parady.


W 2019 roku został powołany na stanowisko Wiceprezesa ds. Administracyjnych w Polskim Stowarzyszeniu Młodzieży. W ramach swoich obowiązków udziela wsparcia w zakresie czynności formalnych, administracyjnych i organizacyjnych prezesowi zarządu. Koordynuje skuteczną współpracę z młodzieżą polonijną i dba o skuteczny przepływ informacji w strukturze. Jako pierwszy polski aktor Bartek wystąpił w znanym amerykańskim serialu “Chicago PD” emitowanym w NBC.


 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, Pulaski Association of Business & Professional Men, Radio Rampa, Archiwa prywatne Daniela Kurzyny

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

164 wyświetlenia

Comments


bottom of page