top of page
News Cameraman

AKTUALNOŚCI

Nasza bieżąca działalność

  • Zdjęcie autoraPSM

Wiceprezes PSM Bartek Szymański wśród wyróżnionych statuetką "Wybitny Polak"

Zaktualizowano: 14 maj 2022

Bartek Szymański, Wiceprezes ds. Administracyjnych PSM zostanie wyróżniony statuetką "Wybitny Polak" nadawaną przez Fundację "Teraz Polska" w kategorii młody Polak za działalność aktorską i zaangażowanie w Polonii. W tej samej kategorii zostanie wyróżniony jednocześnie zaangażowany w amerykańską politykę i działalność społeczną oraz pełniący funkcję szefa gabinetu radnego Roberta Holdena Daniel Kurzyna.

Bartek Szymański to polsko-amerykański aktor i młody działacz polonijny, urodzony i wychowany w Connecticut, USA. Swoją polską edukację rozpoczął w wieku 6 lat, w Polskiej Sobotniej Szkole w Stamford, CT, do której uczęszczał przez 9 lat. Tam, dzięki zaangażowaniu i pomocy ze strony nauczycieli, odkrył swój talent aktorski, chętnie wygłaszając monologi i recytując wierszyki. W szkole średniej Bartek odkrył w sobie cechy przywódcze. Bardzo szybko przyswajał wiedzę przydatną do sprawowania władzy, czego efektem było wygranie szkolnych wyborów prezydenckich w kolejnych czterech latach. Jako student szkoły aktorskiej w Pace University, NY czterokrotnie startował w wyborach studenckich, wygrywając je za każdym razem. Uwieńczeniem aktywności Bartka w tym zakresie był fakt, że został on przewodniczącym samorządu studenckiego i jako pierwszy Polak w historii uniwersytetu osiągnął taki sukces. Było to wydarzenie historyczne, gdyż po raz pierwszy student z wydziału aktorskiego objął tak ważną funkcję. Do zadań Bartka należało przede wszystkim zajmowanie się sprawami administracyjnymi oraz współpraca ze środowiskiem studenckim. Dodatkowo był pomysłodawcą i pionierem utworzenia dwóch nowych stanowisk dla szkoły artystycznej, School of the Performing Arts w samorządzie studenckim — włączając w ten organ wszystkie szkoły uniwersytetu.W 2017 roku Bartek uczestniczył w programie IX Szkoła Liderów Polonijnych w Warszawie, zorganizowanym we współpracy z Senatem Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z faktem iż, Bartek swoją postawą wyróżniał się spośród pozostałych uczestników programu, został zaproszony do wywiadu dla TVP Polonia, gdzie zaprezentował działalność organizacji polsko-amerykańskich w Nowym Jorku i opowiedział o swojej własnej aktywności polonijnej. Tego samego roku, Bartek został członkiem Komitetu Parady Pułaskiego, gdzie w przeciągu niedługiego czasu został wybrany na stanowisko sekretarza korespondencyjnego. Przyjmując stanowisko, Bartek zobowiązał się do aktywnego angażowania młodych ludzi w pracę na rzecz Parady Pułaskiego. Jest najmłodszym członkiem komitetu organizacyjnego parady.


W 2019 roku, Bartek został powołany do funkcji Wiceprezesa ds. Administracyjnych w Polskim Stowarzyszeniu Młodzieży. W ramach swoich obowiązków udziela wsparcia w zakresie czynności formalnych, administracyjnych i organizacyjnych prezesowi zarządu. Koordynuje skuteczną współpracę z młodzieżą polonijną i dba o skuteczny przepływ informacji w strukturze.


Jako pierwszy polski aktor Bartek wystąpił w znanym amerykańskim serialu “Chicago PD” na NBC jako “guest star”. Zanim Bartek zadebiutował na małym ekranie, występował on w wielu różnych produkcjach i sztukach teatralnych. Nie tak dawno można było oglądać Bartka w filmie “The Farthest Apple from the Tree”, który w 2017 roku otrzymał nominację podczas Cannes Film Festival. Jest członkiem Polskiego Instytutu Teatralnego. W styczniu wraz z Heleną Englert brał udział w akcji “Cała Polonia Czyta Dzieciom”. W wolnym czasie lubi grać w siatkówkę i czytać książki historyczne.


Nagroda "Wybitny Polak"

Nagroda „Wybitny Polak za Granicą” to jedna z najbardziej prestiżowych nagród obywatelskich (pozarządowa) przyznawanych Polakom mieszkającym poza granicami Polski. Konkurs odbywa się w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Nowojorski komitet złożony z 26 liderów mediów i organizacji polonijnych od 2010 roku przyznaje wybitne osiągnięcia w dziedzinie Biznesu, Kultury, Osobowości, Nauki i Młodego Polaka. Po zdobyciu statuetek USA laureaci automatycznie wejdą do konkursu „Wybitne Pole World”, w którym zmierzą się z innymi kandydatami z innych części świata i Polski. Komitet Światowy składa się z wysokich osobistości rządowych oraz najwybitniejszych liderów biznesu i organizacji, którzy współpracują z fundacją „Teraz Polska” w Warszawie. Dotychczasowi laureaci światowej edycji to m.in. prezydent Lech Wałęsa, biznesmen Jan Kulczyk, zdobywca Oscara reżyser Andrzej Wajda, światowej sławy neurochirurg Maria Siemionow kompozytorzy Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki i inni.


Uroczysta gala wręczenia nagród

Nagrody wszystkim wyróżnionym osobom zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w piątek, 13 maja, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Będzie to główna część uroczystości organizowanej w ramach Polish Heritage Days. Wśród uczestników imprezy będzie wielu dostojnych gości. Swoją obecność potwierdził także Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”, która ze stowarzyszeniem Pangea Network USA jest organizatorem amerykańskiej edycji konkursu Wybitny Polak w USA.


 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Młodzieży

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.145 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page